TE Connectivity Raychem Circuit Protection VLR230-C36F
VLR230-C36F picture photo
Mfg. Part Number
VLR230-C36F
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 2.30A STRAP
Datasheet Download
VLR230-C36F.pdf
Availability of VLR230-C36F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VLR230-C36F Order Process
Ship out your order
Specifications of VLR230-C36F
Internal Part NumberEIS-VLR230-C36F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingBulk
Voltage - Max12V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)2.3A
Current - Trip (It)5A
R Min/Max0.012 ~ 0.018 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLR230-C36F
Related LinksVLR23, VLR230-C36F Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
VLR230-C36F Details Description
Related parts for VLR230-C36F
SENSOR CURRENT HALL 3A DC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1.98K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.94 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HAND TOOL datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN PLUG datasheet.pdf
26500 2C 2#16 S TH RECP WC datasheet.pdf
47UF 200V 12,5X20MM 105C 3000H datasheet.pdf