TDK Corporation VLS201610ET-100M-CA
VLS201610ET-100M-CA picture photo
Mfg. Part Number
VLS201610ET-100M-CA
Brief Description
FIXED IND 10UH 420MA 1.38 OHM
Datasheet Download
VLS201610ET-100M-CA.pdf
Availability of VLS201610ET-100M-CA
QUANTITY
VLS201610ET-100M-CA Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS201610ET-100M-CA
Internal Part NumberEIS-VLS201610ET-100M-CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS-E-CA Series Automotive Low-Profile Power Inductor
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-E-CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating420mA
Current - Saturation400mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.38 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS201610ET-100M-CA
Related LinksVLS201610, VLS201610ET-100M-CA Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS201610ET-100M-CA Details Description
Related parts for VLS201610ET-100M-CA
FLEX CABLE - AFG13G/AF13/AFE13T datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 39/40POS GOLD datasheet.pdf
FILTER LINE 15A 1/4" TERM SHIELD datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR XAD 26POS 2.5MM TIN SE datasheet.pdf
SENS PROX M8 1.5MM DC3W-NO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET DDR3 204POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf