TDK Corporation VLS252012ET-1R0N-CA
VLS252012ET-1R0N-CA picture photo
Mfg. Part Number
VLS252012ET-1R0N-CA
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.7A 87 MOHM SMD
Datasheet Download
VLS252012ET-1R0N-CA.pdf
Availability of VLS252012ET-1R0N-CA
QUANTITY
VLS252012ET-1R0N-CA Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS252012ET-1R0N-CA
Internal Part NumberEIS-VLS252012ET-1R0N-CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS-E-CA Series Automotive Low-Profile Power Inductor
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-E-CA
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating1.7A
Current - Saturation2.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)87 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS252012ET-1R0N-CA
Related LinksVLS252012, VLS252012ET-1R0N-CA Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS252012ET-1R0N-CA Details Description
Related parts for VLS252012ET-1R0N-CA
IC OCT TRANSP D-TYP LATCH 20VQFN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 250mA Backlight 24-QFN (4x4) datasheet.pdf
IC ADC 20BIT 4CH 24-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 60A DIN RAIL datasheet.pdf
CONN USB B-A 2.0 BLKHD BAYONET datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON SS28V-CH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf