TDK Corporation VLS252012T-100MR59
VLS252012T-100MR59 picture photo
Mfg. Part Number
VLS252012T-100MR59
Brief Description
FIXED IND 10UH 590MA 756 MOHM
Datasheet Download
VLS252012T-100MR59.pdf
Availability of VLS252012T-100MR59
QUANTITY
VLS252012T-100MR59 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS252012T-100MR59
Internal Part NumberEIS-VLS252012T-100MR59
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating590mA
Current - Saturation810mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)756 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS252012T-100MR59
Related LinksVLS252012, VLS252012T-100MR59 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS252012T-100MR59 Details Description
Related parts for VLS252012T-100MR59
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 3A 16TSSOP datasheet.pdf
RES 1.56K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
RES 10.408K OHM 0.3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC 8CH VIDEO/AUDIO DCDR LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM PWM 12VDC datasheet.pdf