TDK Corporation VLS3010ET-2R2M
VLS3010ET-2R2M picture photo
Mfg. Part Number
VLS3010ET-2R2M
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 116 MOHM
Datasheet Download
VLS3010ET-2R2M.pdf
Availability of VLS3010ET-2R2M
QUANTITY
VLS3010ET-2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS3010ET-2R2M
Internal Part NumberEIS-VLS3010ET-2R2M
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)116 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS3010ET-2R2M
Related LinksVLS3010, VLS3010ET-2R2M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS3010ET-2R2M Details Description
Related parts for VLS3010ET-2R2M
IC NONINVERT FET DRVR SOT-23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
TOOL HAND T-HEAD PIDG 14-22AWG datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 6A SCREW TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
BOX RECP 70 POS STAG W/G datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf