TDK Corporation VLS6045EX-4R7N
VLS6045EX-4R7N picture photo
Mfg. Part Number
VLS6045EX-4R7N
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 3.2A 36 MOHM SMD
Datasheet Download
VLS6045EX-4R7N.pdf
Availability of VLS6045EX-4R7N
QUANTITY
VLS6045EX-4R7N Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS6045EX-4R7N
Internal Part NumberEIS-VLS6045EX-4R7N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS6045EX Series Consumer Grade Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-EX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±30%
Current Rating4.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)27 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS6045EX-4R7N
Related LinksVLS6045, VLS6045EX-4R7N Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS6045EX-4R7N Details Description
Related parts for VLS6045EX-4R7N
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 900W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.2V 30A datasheet.pdf
CONN SHROUDED HEADER HDR 7 POS datasheet.pdf
FIXED IND 13UH 520MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE TIE MLT HEAVY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf