Vishay Semiconductor/Diodes Division VLZ10B-GS08
VLZ10B-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
VLZ10B-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 9.66V 500MW SOD80
Datasheet Download
VLZ10B-GS08.pdf
Availability of VLZ10B-GS08
QUANTITY
VLZ10B-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLZ10B-GS08
Internal Part NumberEIS-VLZ10B-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.66V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 8.94V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-80 Variant
Supplier Device PackageSOD-80 QuadroMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLZ10B-GS08
Related LinksVLZ10, VLZ10B-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VLZ10B-GS08 Details Description
Related parts for VLZ10B-GS08
JUMPER-H9992TR/A3047N/H9992TR 4" datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 200VAC TERM datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE BLOCK HSG 29POS datasheet.pdf
SGE-245-2-0910 01000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf