CUI Inc. VMS-160-24
VMS-160-24 picture photo
Mfg. Part Number
VMS-160-24
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 160W
Datasheet Download
VMS-160-24.pdf
Availability of VMS-160-24
QUANTITY
VMS-160-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of VMS-160-24
Internal Part NumberEIS-VMS-160-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Density Medical Power Supplies-VMS Series
Power Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Video FileCUI Medical Power Video
RoHS InformationVMS-160 Series Cert of Compliance
Featured ProductVMS Series
3D ModelVMS-160-24
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVMS-160
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.66A
Power (Watts)100W (160W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation5.656kV (5656V)
Efficiency90%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 0.85" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max100W (160W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VMS-160-24
Related LinksVMS-1, VMS-160-24 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VMS-160-24 Details Description
Related parts for VMS-160-24
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
GDT 90V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 200 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE P 40NH K1 datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5000K 350MA SMD datasheet.pdf