ST VN5E160AS-E
VN5E160AS-E picture photo
Mfg. Part Number
VN5E160AS-E
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC DVR SWITCH HI SIDE SGL 8SOIC
Datasheet Download
VN5E160AS-E.pdf
Availability of VN5E160AS-E
QUANTITY
VN5E160AS-E Order Process
Ship out your order
Specifications of VN5E160AS-E
Internal Part NumberEIS-VN5E160AS-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVN5E160AS-E View All Specifications
Product Training ModulesVIPower H-Bridges
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesVIPower™
PackagingTube
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load4.5 V ~ 28 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)7A
Rds On (Typ)160 mOhm (Max)
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VN5E160AS-E
Related LinksVN5E1, VN5E160AS-E Datasheet, ST Distributor
VN5E160AS-E Details Description
Related parts for VN5E160AS-E
CONN IC DIP SOCKET ZIF 16POS GLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 6MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 150PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf