ST VNB28N04TR-E
VNB28N04TR-E picture photo
Mfg. Part Number
VNB28N04TR-E
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
MOSFET OMNIFET 42V 28A D2PAK
Datasheet Download
VNB28N04TR-E.pdf
Availability of VNB28N04TR-E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VNB28N04TR-E Order Process
Ship out your order
Specifications of VNB28N04TR-E
Internal Part NumberEIS-VNB28N04TR-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVNB28N04 View All Specifications
Product Training ModulesOmniFET III Low-Side Driver Family
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesOMNIFET™, VIPower™
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationLow Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load31V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)19A
Rds On (Typ)35 mOhm (Max)
Input TypeNon-Inverting
FeaturesStatus Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VNB28N04TR-E
Related LinksVNB28N, VNB28N04TR-E Datasheet, ST Distributor
VNB28N04TR-E Details Description
Related parts for VNB28N04TR-E
JUMPER-H1507TR/A2015W/X 6" datasheet.pdf
IC CONTROLLER BURST MEM 132-PQFP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC CLK GEN FANOUT BUFF 48TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SCKT datasheet.pdf