ST VND5160JTR-65-E
VND5160JTR-65-E picture photo
Mfg. Part Number
VND5160JTR-65-E
Brief Description
IC DRVR HISIDE 2CH POWERSSO12
Datasheet Download
VND5160JTR-65-E.pdf
Availability of VND5160JTR-65-E
QUANTITY
VND5160JTR-65-E Order Process
Ship out your order
Specifications of VND5160JTR-65-E
Internal Part NumberEIS-VND5160JTR-65-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVIPower H-Bridges
Standard Package2,500
InterfaceOn/Off
Voltage - Load4.5 V ~ 36 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)3.5A
Rds On (Typ)160 mOhm (Max)
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart, Status Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / CasePowerSSO-12
Supplier Device PackagePowerSSO-12™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VND5160JTR-65-E
Related LinksVND5160, VND5160JTR-65-E Datasheet, ST Distributor
VND5160JTR-65-E Details Description
Related parts for VND5160JTR-65-E
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS STR LONG T/ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 250NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS 11ROW VERT AU datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 3.81MM PNL MNT datasheet.pdf
TOOL HAND PARALLEL ACTION datasheet.pdf
4609-20 COVER PLATE 460920 datasheet.pdf
FUSE 125A 660V AC C.S.A datasheet.pdf