Triad Magnetics VPM12-13300
VPM12-13300 picture photo
Mfg. Part Number
VPM12-13300
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR 160VA MED GRADE CHASS MNT
Datasheet Download
VPM12-13300.pdf
Availability of VPM12-13300
QUANTITY
VPM12-13300 Order Process
Ship out your order
Specifications of VPM12-13300
Internal Part NumberEIS-VPM12-13300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
Series-
TypeToroidal
Voltage - Primary100V, 120V, 220V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 6V, Series 12V
Current - Output (Max)Parallel 26.6A, Series 13.3A
Primary Winding(s)Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Dual
Center TapYes
Power - Max160 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPM12-13300
Related LinksVPM12, VPM12-13300 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPM12-13300 Details Description
Related parts for VPM12-13300
CABLE 5COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE HARNESS FOR V3A-3/4/5 datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 150A NF SER datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 120POS .050 R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS VERT T/H 30GOLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf