Bel Fuse Inc. VRAH-05A1800
VRAH-05A1800 picture photo
Mfg. Part Number
VRAH-05A1800
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 5A 12V 1.8V OUT
Datasheet Download
VRAH-05A1800.pdf
Availability of VRAH-05A1800
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VRAH-05A1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of VRAH-05A1800
Internal Part NumberEIS-VRAH-05A1800
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVRAH-05A
PackagingTube
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series9W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-SIP Module
Size / Dimension0.70" L x 0.31" W x 0.65" H (17.8mm x 7.9mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max9W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VRAH-05A1800
Related LinksVRAH-0, VRAH-05A1800 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
VRAH-05A1800 Details Description
Related parts for VRAH-05A1800
MOSFET N-CH 55V 26A DPAK datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 14MM 3MM 2LD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
22AWG 7/30 15PR FOIL SHLD 100' datasheet.pdf
LED COB WHT 2700K 2STEP 90CRI datasheet.pdf
CAP FILM 180PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf