CUI Inc. VRB3-D24-S12-DIP
VRB3-D24-S12-DIP picture photo
Mfg. Part Number
VRB3-D24-S12-DIP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 3W
Datasheet Download
VRB3-D24-S12-DIP.pdf
Availability of VRB3-D24-S12-DIP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VRB3-D24-S12-DIP Order Process
Ship out your order
Specifications of VRB3-D24-S12-DIP
Internal Part NumberEIS-VRB3-D24-S12-DIP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 31/Jul/2013
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVRX3-DIP
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)250mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (10 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.79" W x 0.39" H (31.8mm x 20.1mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VRB3-D24-S12-DIP
Related LinksVRB3-D24, VRB3-D24-S12-DIP Datasheet, CUI Inc. Distributor
VRB3-D24-S12-DIP Details Description
Related parts for VRB3-D24-S12-DIP
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 6TSOP datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 56POS datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SRL 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf