Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-100BGQ015HF4
VS-100BGQ015HF4 picture photo
Mfg. Part Number
VS-100BGQ015HF4
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 15V 100A POWERTAB
Datasheet Download
VS-100BGQ015HF4.pdf
Availability of VS-100BGQ015HF4
QUANTITY
VS-100BGQ015HF4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-100BGQ015HF4
Internal Part NumberEIS-VS-100BGQ015HF4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPCN-DD-026-2014 Rev 0 01/Dec/2014
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)15V
Current - Average Rectified (Io)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If520mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr18mA @ 15V
Capacitance @ Vr, F3800pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CasePowerTab®
Supplier Device PackagePowerTab®
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-100BGQ015HF4
Related LinksVS-100B, VS-100BGQ015HF4 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-100BGQ015HF4 Details Description
Related parts for VS-100BGQ015HF4
BOX ABS BLACK 5.12"L X 2.56"W datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A SOT323 datasheet.pdf
IC MIXER 850MHZ-1.55GHZ 20TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 250MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
MICRO 37C S 6" WHT NI datasheet.pdf