Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-100BGQ015HF4
VS-100BGQ015HF4 picture photo
Mfg. Part Number
VS-100BGQ015HF4
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 15V 100A POWERTAB
Datasheet Download
VS-100BGQ015HF4.pdf
Availability of VS-100BGQ015HF4
QUANTITY
VS-100BGQ015HF4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-100BGQ015HF4
Internal Part NumberEIS-VS-100BGQ015HF4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPCN-DD-026-2014 Rev 0 01/Dec/2014
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)15V
Current - Average Rectified (Io)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If520mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr18mA @ 15V
Capacitance @ Vr, F3800pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CasePowerTab®
Supplier Device PackagePowerTab®
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-100BGQ015HF4
Related LinksVS-100B, VS-100BGQ015HF4 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-100BGQ015HF4 Details Description
Related parts for VS-100BGQ015HF4
IC 14ST BINARY RIPPLE 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf