Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10BQ030-M3/5BT
VS-10BQ030-M3/5BT picture photo
Mfg. Part Number
VS-10BQ030-M3/5BT
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO214AA
Datasheet Download
VS-10BQ030-M3/5BT.pdf
Availability of VS-10BQ030-M3/5BT
QUANTITY
VS-10BQ030-M3/5BT Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10BQ030-M3/5BT
Internal Part NumberEIS-VS-10BQ030-M3/5BT
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If420mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F200pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10BQ030-M3/5BT
Related LinksVS-10BQ0, VS-10BQ030-M3/5BT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10BQ030-M3/5BT Details Description
Related parts for VS-10BQ030-M3/5BT
IC FREQ SYNTH DUAL 1.1GHZ 16SOIC datasheet.pdf
ITR 1.5N BL datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
23P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf