Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10MQ100NPBF
VS-10MQ100NPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-10MQ100NPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2.1A SMA
Datasheet Download
VS-10MQ100NPBF.pdf
Availability of VS-10MQ100NPBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-10MQ100NPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10MQ100NPBF
Internal Part NumberEIS-VS-10MQ100NPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSurface Mount Schottky Devices 14/Jan/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)2.1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If780mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10MQ100NPBF
Related LinksVS-10MQ, VS-10MQ100NPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10MQ100NPBF Details Description
Related parts for VS-10MQ100NPBF
IC SRAM 256KBIT 70NS 28TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7S 0603 datasheet.pdf
SEALED FEMALE TERM 14AWG datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LMZFL 5/11/135 3.5 GN datasheet.pdf
ROD FEED datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf