Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10TQ045-N3
VS-10TQ045-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-10TQ045-N3
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO-220AC
Datasheet Download
VS-10TQ045-N3.pdf
Availability of VS-10TQ045-N3
QUANTITY
VS-10TQ045-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10TQ045-N3
Internal Part NumberEIS-VS-10TQ045-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 10A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10TQ045-N3
Related LinksVS-10T, VS-10TQ045-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10TQ045-N3 Details Description
Related parts for VS-10TQ045-N3
CONN HEADER 5POS 5.08MM VERT TIN datasheet.pdf