Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-11DQ09
VS-11DQ09 picture photo
Mfg. Part Number
VS-11DQ09
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 90V 1.1A DO204AL
Datasheet Download
VS-11DQ09.pdf
Availability of VS-11DQ09
QUANTITY
VS-11DQ09 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-11DQ09
Internal Part NumberEIS-VS-11DQ09
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)90V
Current - Average Rectified (Io)1.1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 90V
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-11DQ09
Related LinksVS-1, VS-11DQ09 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-11DQ09 Details Description
Related parts for VS-11DQ09
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 183MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 942K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf