Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12CWQ04FNTR-M3
VS-12CWQ04FNTR-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-12CWQ04FNTR-M3
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V 6A DPAK
Datasheet Download
VS-12CWQ04FNTR-M3.pdf
Availability of VS-12CWQ04FNTR-M3
QUANTITY
VS-12CWQ04FNTR-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12CWQ04FNTR-M3
Internal Part NumberEIS-VS-12CWQ04FNTR-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If680mV @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 40V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12CWQ04FNTR-M3
Related LinksVS-12CWQ, VS-12CWQ04FNTR-M3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-12CWQ04FNTR-M3 Details Description
Related parts for VS-12CWQ04FNTR-M3
CONN SPRING 25POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
TRANS 2PNP 45V 0.1A 5TSSOP datasheet.pdf
TERM BLK 35 DEGREE 14POS 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 1.05 OHM datasheet.pdf
AC DRIVE,1HP,480V,0.7KW,3PH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484UBGA datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf