Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12FLR100S05
VS-12FLR100S05 picture photo
Mfg. Part Number
VS-12FLR100S05
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 12A DO203AA
Datasheet Download
VS-12FLR100S05.pdf
Availability of VS-12FLR100S05
QUANTITY
VS-12FLR100S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12FLR100S05
Internal Part NumberEIS-VS-12FLR100S05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C