Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-160MT100KPBF
VS-160MT100KPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-160MT100KPBF
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
IC BRIDGE 3PH 160A 1000V MTK
Datasheet Download
VS-160MT100KPBF.pdf
Availability of VS-160MT100KPBF
QUANTITY
VS-160MT100KPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-160MT100KPBF
Internal Part NumberEIS-VS-160MT100KPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPCN-DD-021-2014 Rev 0 10/Sep/2014
Standard Package15
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingTray
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1000V
Current - DC Forward (If) (Max)130A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMT-K Module
Supplier Device PackageMT-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-160MT100KPBF
Related LinksVS-160M, VS-160MT100KPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-160MT100KPBF Details Description
Related parts for VS-160MT100KPBF
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
BELT HEATERS datasheet.pdf
Ultralow Power +3.3 V, RS-232 Notebook PC Serial Port Drivers/Receivers IC datasheet.pdf