Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16CTQ100PBF
VS-16CTQ100PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-16CTQ100PBF
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Datasheet Download
VS-16CTQ100PBF.pdf
Availability of VS-16CTQ100PBF
QUANTITY
VS-16CTQ100PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16CTQ100PBF
Internal Part NumberEIS-VS-16CTQ100PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If720mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr550µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16CTQ100PBF
Related LinksVS-16CT, VS-16CTQ100PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16CTQ100PBF Details Description
Related parts for VS-16CTQ100PBF
CONN PC PIN CIRC 0.050DIA GOLD datasheet.pdf
DUCT SLOT TYPE F PVC WHITE 6' datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 6POS 35DEG T/H datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 2CH 5GHZ 8-MSOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf