Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16FL10S02
VS-16FL10S02 picture photo
Mfg. Part Number
VS-16FL10S02
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 16A DO203AA
Datasheet Download
VS-16FL10S02.pdf
Availability of VS-16FL10S02
QUANTITY
VS-16FL10S02 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16FL10S02
Internal Part NumberEIS-VS-16FL10S02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDO-4 Outline
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16FL10S02
Related LinksVS-16F, VS-16FL10S02 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16FL10S02 Details Description
Related parts for VS-16FL10S02
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf