Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16FL40S02
VS-16FL40S02 picture photo
Mfg. Part Number
VS-16FL40S02
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 16A DO203AA
Datasheet Download
VS-16FL40S02.pdf
Availability of VS-16FL40S02
QUANTITY
VS-16FL40S02 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16FL40S02
Internal Part NumberEIS-VS-16FL40S02
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 400V
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16FL40S02
Related LinksVS-16F, VS-16FL40S02 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16FL40S02 Details Description
Related parts for VS-16FL40S02
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR20H/AE20M/AKR20H datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.067GHZ 783BGA datasheet.pdf
CAP CER 10PF 2KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
42+2 MALE 90 DEG CONN datasheet.pdf
CAP FILM 14UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf