Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-20ETS12PBF
VS-20ETS12PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-20ETS12PBF
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 20A TO220AC
Datasheet Download
VS-20ETS12PBF.pdf
Availability of VS-20ETS12PBF
QUANTITY
VS-20ETS12PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-20ETS12PBF
Internal Part NumberEIS-VS-20ETS12PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 20A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-20ETS12PBF
Related LinksVS-20E, VS-20ETS12PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-20ETS12PBF Details Description
Related parts for VS-20ETS12PBF
BASE FOR PD3 SM W/ADH (6=6') datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 WW datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 66MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ TRPL 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 50MA 8.3 OHM SMD datasheet.pdf