Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-25F120M
VS-25F120M picture photo
Mfg. Part Number
VS-25F120M
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 25A DO203AA
Datasheet Download
VS-25F120M.pdf
Availability of VS-25F120M
QUANTITY
VS-25F120M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-25F120M
Internal Part NumberEIS-VS-25F120M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 78A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-25F120M
Related LinksVS-25, VS-25F120M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-25F120M Details Description
Related parts for VS-25F120M
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
SNSW 10A 1/4 RLR 70500846 LEFT datasheet.pdf
RES 51K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
RES 50M OHM 6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 50POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf