Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-30TPS16PBF
VS-30TPS16PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-30TPS16PBF
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 1600V 30A TO-247
Datasheet Download
VS-30TPS16PBF.pdf
Availability of VS-30TPS16PBF
QUANTITY
VS-30TPS16PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-30TPS16PBF
Internal Part NumberEIS-VS-30TPS16PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State1600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)45mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.3V
Current - On State (It (AV)) (Max)20A
Current - On State (It (RMS)) (Max)30A
Current - Hold (Ih) (Max)150mA
Current - Off State (Max)10mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)250A @ 50Hz
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-30TPS16PBF
Related LinksVS-30T, VS-30TPS16PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-30TPS16PBF Details Description
Related parts for VS-30TPS16PBF
RELAY SSR NON-ZC 0.9A 600V 8 DIP datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
CRIMP CONTACT SOCKET 18AWG datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 34POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT PIN datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
INTERFACE CABLE 2M 53119199 datasheet.pdf
SCR 1200V 40A TO-48 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf