Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-40CPQ045-N3
VS-40CPQ045-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-40CPQ045-N3
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AC
Datasheet Download
VS-40CPQ045-N3.pdf
Availability of VS-40CPQ045-N3
QUANTITY
VS-40CPQ045-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-40CPQ045-N3
Internal Part NumberEIS-VS-40CPQ045-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
Standard Package25
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If590mV @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 45V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-40CPQ045-N3
Related LinksVS-40CP, VS-40CPQ045-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-40CPQ045-N3 Details Description
Related parts for VS-40CPQ045-N3
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.9V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
KEYBOARD NOTEBOOK 83KEY 2XPS/2 B datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 9.5MM datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 10MM datasheet.pdf
TMC 42-01-0.6A datasheet.pdf
FEP HI VOLT #24 18KV 500 FT GN datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 3CIRC .562 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf