Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-40HFR60M
VS-40HFR60M picture photo
Mfg. Part Number
VS-40HFR60M
Brief Description
DIODE STD REC 40A DO5
Datasheet Download
VS-40HFR60M.pdf
Availability of VS-40HFR60M
QUANTITY
VS-40HFR60M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-40HFR60M
Internal Part NumberEIS-VS-40HFR60M
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 125A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 190°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-40HFR60M
Related LinksVS-40, VS-40HFR60M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-40HFR60M Details Description
Related parts for VS-40HFR60M
SSR GN3 3-PHASE 25A 180-280VAC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.8A SO-8FL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 20MA 6DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 180A TO263-7 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.13A 155 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TOOL DF5A CRIMPING ACCESSORY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf