Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-42CTQ030PBF
VS-42CTQ030PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-42CTQ030PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB
Datasheet Download
VS-42CTQ030PBF.pdf
Availability of VS-42CTQ030PBF
QUANTITY
VS-42CTQ030PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-42CTQ030PBF
Internal Part NumberEIS-VS-42CTQ030PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If480mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 30V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-42CTQ030PBF
Related LinksVS-42CT, VS-42CTQ030PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-42CTQ030PBF Details Description
Related parts for VS-42CTQ030PBF
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 0.5A SYNC 6TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IDT 100 ASSY FDTO 26POS TIN datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 3.1A 50 MOHM TH datasheet.pdf
381 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf