Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-50SQ060GTR
VS-50SQ060GTR picture photo
Mfg. Part Number
VS-50SQ060GTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 5A AXIAL
Datasheet Download
VS-50SQ060GTR.pdf
Availability of VS-50SQ060GTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-50SQ060GTR Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-50SQ060GTR
Internal Part NumberEIS-VS-50SQ060GTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If660mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F500pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AR, Axial
Supplier Device PackageDO-204AR
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-50SQ060GTR
Related LinksVS-50S, VS-50SQ060GTR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-50SQ060GTR Details Description
Related parts for VS-50SQ060GTR
CONN TERM PIN 16-18AWG CRIMP AU datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3048L/H1505TR 2" datasheet.pdf
IC AGC VIDEO AMP 8-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
IC ISP POWER SUPPLY PROGR 32QFN datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf