Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-60APU06PBF
VS-60APU06PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-60APU06PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AC
Datasheet Download
VS-60APU06PBF.pdf
Availability of VS-60APU06PBF
QUANTITY
VS-60APU06PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-60APU06PBF
Internal Part NumberEIS-VS-60APU06PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.68V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)81ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-60APU06PBF
Related LinksVS-60A, VS-60APU06PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-60APU06PBF Details Description
Related parts for VS-60APU06PBF
IC DAC 12BIT 210MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 5.9V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 125W D 36SSOP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS62P48 datasheet.pdf
OSC VCXO 61.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 7.5V 10W datasheet.pdf