Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-80CPU02-F3
VS-80CPU02-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-80CPU02-F3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE FRED 80A 200V TO-247
Datasheet Download
VS-80CPU02-F3.pdf
Availability of VS-80CPU02-F3
QUANTITY
VS-80CPU02-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-80CPU02-F3
Internal Part NumberEIS-VS-80CPU02-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesFRED Pt®
Packaging*
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.02V @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-80CPU02-F3
Related LinksVS-80C, VS-80CPU02-F3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-80CPU02-F3 Details Description
Related parts for VS-80CPU02-F3
SOCKET ADAPTER SSOP TO 16DIP 0.3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 12V datasheet.pdf
IC TEMP SWTCH OPEN DRAIN SOT23A5 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 45NS 32PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf