Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-FB190SA10
VS-FB190SA10 picture photo
Mfg. Part Number
VS-FB190SA10
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 190A SOT227
Datasheet Download
VS-FB190SA10.pdf
Availability of VS-FB190SA10
QUANTITY
VS-FB190SA10 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-FB190SA10
Internal Part NumberEIS-VS-FB190SA10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C190A
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 mOhm @ 180A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.35V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs250nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10700pF @ 25V
Power - Max568W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-FB190SA10
Related LinksVS-FB1, VS-FB190SA10 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-FB190SA10 Details Description
Related parts for VS-FB190SA10
CAP ALUM 27000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3% SOT23-5 datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON STCS1 datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 80POS .050 VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" STACKER datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf