Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GT100NA120UX
VS-GT100NA120UX picture photo
Mfg. Part Number
VS-GT100NA120UX
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 1200V 134A 463W SOT-227
Datasheet Download
VS-GT100NA120UX.pdf
Availability of VS-GT100NA120UX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-GT100NA120UX Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GT100NA120UX
Internal Part NumberEIS-VS-GT100NA120UX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Feb/2015
Standard Package180
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)134A
Power - Max463W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.85V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max)100µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GT100NA120UX
Related LinksVS-GT10, VS-GT100NA120UX Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GT100NA120UX Details Description
Related parts for VS-GT100NA120UX
BATTERY ZINC 9V datasheet.pdf
SENSOR PRES .25BAR GAUG 5V DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 2.5V 20% 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/16-100' CLEAR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
SCREW SET MODIFIED datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf