Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-HFA12PA120C-N3
VS-HFA12PA120C-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-HFA12PA120C-N3
Brief Description
DIODE HEXFRED 12A 1200V TO-247AC
Datasheet Download
VS-HFA12PA120C-N3.pdf
Availability of VS-HFA12PA120C-N3
QUANTITY
VS-HFA12PA120C-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-HFA12PA120C-N3
Internal Part NumberEIS-VS-HFA12PA120C-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
SeriesHEXFRED®
Packaging*
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3V @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)26ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1200V
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-HFA12PA120C-N3
Related LinksVS-HFA12, VS-HFA12PA120C-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-HFA12PA120C-N3 Details Description
Related parts for VS-HFA12PA120C-N3
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 3GB datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 2.17" X 2.17" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HOUSING 4COND/4COND datasheet.pdf
BRUSH MOTOR datasheet.pdf
820UF 200V 30X35MM 105C 5000H datasheet.pdf