Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-HFA140NJ60CPBF
VS-HFA140NJ60CPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-HFA140NJ60CPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE HEXFRED 140A 600V TO-244
Datasheet Download
VS-HFA140NJ60CPBF.pdf
Availability of VS-HFA140NJ60CPBF
QUANTITY
VS-HFA140NJ60CPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-HFA140NJ60CPBF
Internal Part NumberEIS-VS-HFA140NJ60CPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-017-2014 Rev 0 04/Aug/2014
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED®
Packaging*
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)167A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.1V @ 140A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)33ns
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 480V
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-HFA140NJ60CPBF
Related LinksVS-HFA14, VS-HFA140NJ60CPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-HFA140NJ60CPBF Details Description
Related parts for VS-HFA140NJ60CPBF
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
IC SYSTEM SUPERVISOR WDT SOT223 datasheet.pdf
CONN HEADER 88POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 430MA 550 MOHM datasheet.pdf
SHIM(0.07) WIRE GUIDE datasheet.pdf
POWER DIVIDER 2WAY 1GHZ-2GHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
2.00MM UNSHRD HDR datasheet.pdf