Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-HFA15TB60-1PBF
VS-HFA15TB60-1PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-HFA15TB60-1PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE HEXFRED 15A 600V TO-220AC
Datasheet Download
VS-HFA15TB60-1PBF.pdf
Availability of VS-HFA15TB60-1PBF
QUANTITY
VS-HFA15TB60-1PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-HFA15TB60-1PBF
Internal Part NumberEIS-VS-HFA15TB60-1PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-HFA15TB60-1PBF
Related LinksVS-HFA15, VS-HFA15TB60-1PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-HFA15TB60-1PBF Details Description
Related parts for VS-HFA15TB60-1PBF
FIXED IND 470NH 790MA 240 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLOCKED FIFO 1024X18 68-PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO214AA datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
SAFETY LASER SCANNER datasheet.pdf
CIR BRKR ROCKER datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf