Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-MUR820-N3
VS-MUR820-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-MUR820-N3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC
Datasheet Download
VS-MUR820-N3.pdf
Availability of VS-MUR820-N3
QUANTITY
VS-MUR820-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-MUR820-N3
Internal Part NumberEIS-VS-MUR820-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsTO-220AC Circuit
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If975mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)20ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-MUR820-N3
Related LinksVS-MUR, VS-MUR820-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-MUR820-N3 Details Description
Related parts for VS-MUR820-N3
CAP FILM 3900PF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T1-3/4 24V YEL datasheet.pdf
IC 4BIT 1OF2 MUX/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 60W OUT T/H datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
SR BTS TT 7 ASY AC datasheet.pdf
381 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf