Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ST230S08P1V
VS-ST230S08P1V picture photo
Mfg. Part Number
VS-ST230S08P1V
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 800V 360A TO-93
Datasheet Download
VS-ST230S08P1V.pdf
Availability of VS-ST230S08P1V
QUANTITY
VS-ST230S08P1V Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ST230S08P1V
Internal Part NumberEIS-VS-ST230S08P1V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.55V
Current - On State (It (AV)) (Max)230A
Current - On State (It (RMS)) (Max)360A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Current - Off State (Max)30mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)4800A, 5000A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209AB, TO-93-4, Stud
Supplier Device PackageTO-209AB (TO-93)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ST230S08P1V
Related LinksVS-ST23, VS-ST230S08P1V Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ST230S08P1V Details Description
Related parts for VS-ST230S08P1V
FIXED IND 18UH 190MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 19.11VC DO201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC MUX 2:1 PECL/ECL 3GHZ 8-MLF datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf