Vishay/Dale RN65C47R5FRE6
RN65C47R5FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C47R5FRE6
Brief Description
RES 47.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C47R5FRE6.pdf
Availability of RN65C47R5FRE6
QUANTITY
RN65C47R5FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C47R5FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C47R5FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C47R5FRE6
Related LinksRN65C4, RN65C47R5FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C47R5FRE6 Details Description
Related parts for RN65C47R5FRE6
RES SMD 432K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 8KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 8POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
SSD UDMI+ TYPE C 2GB SLC datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5A MCPH6 datasheet.pdf