Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-T40HFL20S02
VS-T40HFL20S02 picture photo
Mfg. Part Number
VS-T40HFL20S02
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 200V 40A D-55
Datasheet Download
VS-T40HFL20S02.pdf
Availability of VS-T40HFL20S02
QUANTITY
VS-T40HFL20S02 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-T40HFL20S02
Internal Part NumberEIS-VS-T40HFL20S02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-55 T-Module
Supplier Device PackageD-55
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-T40HFL20S02
Related LinksVS-T40H, VS-T40HFL20S02 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-T40HFL20S02 Details Description
Related parts for VS-T40HFL20S02
CONN RECEPT STR VERT 7POS 2MM datasheet.pdf
RES 220 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 931 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
TWZR PAIR BENT 30 SHARP .4MM datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0068UF RADIAL datasheet.pdf