Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-T70HFL80S05
VS-T70HFL80S05 picture photo
Mfg. Part Number
VS-T70HFL80S05
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 800V 70A D-55
Datasheet Download
VS-T70HFL80S05.pdf
Availability of VS-T70HFL80S05
QUANTITY
VS-T70HFL80S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-T70HFL80S05
Internal Part NumberEIS-VS-T70HFL80S05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-55 T-Module
Supplier Device PackageD-55
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-T70HFL80S05
Related LinksVS-T70H, VS-T70HFL80S05 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-T70HFL80S05 Details Description
Related parts for VS-T70HFL80S05
KIT DEV ZOOM STARTER FOR PXA270 datasheet.pdf
RES SMD 36.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8SO datasheet.pdf
IC CAN TXRX HI-SPEED 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 39.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE D 24POS datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 30MM datasheet.pdf