Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-T85HFL20S05
VS-T85HFL20S05 picture photo
Mfg. Part Number
VS-T85HFL20S05
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 200V 85A D-55
Datasheet Download
VS-T85HFL20S05.pdf
Availability of VS-T85HFL20S05
QUANTITY
VS-T85HFL20S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-T85HFL20S05
Internal Part NumberEIS-VS-T85HFL20S05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20mA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-55 T-Module
Supplier Device PackageD-55
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-T85HFL20S05
Related LinksVS-T85H, VS-T85HFL20S05 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-T85HFL20S05 Details Description
Related parts for VS-T85HFL20S05
TRANS NPN 100V 3A TO-220FP datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 1206 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 75.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
AM7700-79-3-4 COUNTER datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
9POS F R/A 370 CLIP M3 370PF datasheet.pdf