Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKE270-08
VS-VSKE270-08 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKE270-08
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 800V MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKE270-08.pdf
Availability of VS-VSKE270-08
QUANTITY
VS-VSKE270-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKE270-08
Internal Part NumberEIS-VS-VSKE270-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)270A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKE270-08
Related LinksVS-VSK, VS-VSKE270-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKE270-08 Details Description
Related parts for VS-VSKE270-08
CAP CER 0.1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN datasheet.pdf
RES SMD 6.34M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SC70 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 40POS datasheet.pdf
SLD SW SPNC 0.50METER CABLE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf