Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKL105/10
VS-VSKL105/10 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKL105/10
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE DIODE 1000V 105A ADD-A-PA
Datasheet Download
VS-VSKL105/10.pdf
Availability of VS-VSKL105/10
QUANTITY
VS-VSKL105/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKL105/10
Internal Part NumberEIS-VS-VSKL105/10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
Packaging*
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)105A
Current - On State (It (RMS)) (Max)235A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting Type*
Package / Case*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKL105/10
Related LinksVS-VSK, VS-VSKL105/10 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKL105/10 Details Description
Related parts for VS-VSKL105/10
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 52POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CABLE FLOAT HORZ SPST-NO 10A datasheet.pdf