Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKN105/06
VS-VSKN105/06 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKN105/06
Brief Description
MODULE DIODE 600V 105A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKN105/06.pdf
Availability of VS-VSKN105/06
QUANTITY
VS-VSKN105/06 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKN105/06
Internal Part NumberEIS-VS-VSKN105/06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
Packaging*
StructureCommon Anode - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)105A
Current - On State (It (RMS)) (Max)235A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting Type*
Package / Case*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKN105/06
Related LinksVS-VSK, VS-VSKN105/06 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKN105/06 Details Description
Related parts for VS-VSKN105/06
RES SMD 73.2KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
1/2" WOBBLE EXTENSION 4.92" datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 210MA 490 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 15V OUT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM TIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 800MA AXIAL datasheet.pdf
INRUSH CURRENT LIMITER 5 OHM 6A datasheet.pdf
ICL 5 OHM 15% 7A 15.24MM datasheet.pdf