Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKN105/10
VS-VSKN105/10 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKN105/10
Brief Description
MODULE DIODE 1000V 105A ADD-A-PA
Datasheet Download
VS-VSKN105/10.pdf
Availability of VS-VSKN105/10
QUANTITY
VS-VSKN105/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKN105/10
Internal Part NumberEIS-VS-VSKN105/10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
Packaging*
StructureCommon Anode - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)105A
Current - On State (It (RMS)) (Max)235A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting Type*
Package / Case*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKN105/10
Related LinksVS-VSK, VS-VSKN105/10 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKN105/10 Details Description
Related parts for VS-VSKN105/10
LED AMBER 0603 SMD datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
TAPE PAINT MASKING 72MM X 55M datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411 datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G550 / 2K / F 1% datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 66MM datasheet.pdf